This site will look much better in a browser that supports web standards, but it is accessible to any browser or Internet device.






13.01.2014 * NOWOROCZNE SPOTKANIE RODZINY OLIMPIJSKIEJ

W dniu 13.01.2014 na zaproszenie Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego uczestniczyłem w Noworocznym Spotkaniu Rodziny Olimpijskiej które odbyło się w Centrum Olimpijskim w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4. Podczas tego spotkania miałem zaszczyt i przyjemność spotkania się i rozmów z wieloma gwiazdami polskiego sportu, medalistami olimpjskimi. Rozmiawiałem m.in. ze złotą medalistka olimpijską z Aten pływaczką Otylią Jędrzejczak oraz mistrzem olimpijskim w skoku o tyczce z Moskwy Władysławem Kozakiewiczem (słynny gest Kozakiewicza). Były to niezapomniane chwile i przyjemność rozmowy z tak wielkimi postaciami polskiego i światowego sportu. Podczas tych rozmów zaproponowałem przyjazd do Legnicy i spotkanie z sympatykami sportu. Otylia Jędrzejczak wyraziła chęć uczestnictwa w takim spotkaniu pod koniec 2014 roku, ponieważ obecnie robi doktorat w Soczi i najbliższe miesiące ma bardzo zajęte. Natomiast Władysław Kozakiewicz obecnie mieszka w Niemczech (około 500 km od Legnicy) i o ewentualnym przyjeździe do naszego miasta poinformuje mnie w najbliższym czasie.

Piotr Potycz - Legnicki Klub Olimpijczyka

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Przedruk informacji o spotkaniu ze strony Polskiego Komitetu Olimpijskiego

W największej sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego w Warszawie z trudem pomieścili się w poniedziałek (13 stycznia) uczestnicy dorocznego, Noworocznego Spotkania Rodziny Olimpijskiej.
Oprócz mistrzów i medalistów olimpijskich oraz uczestników kolejnych igrzysk stawili się na nim przedstawiciele władz państwowych i sportowych. Byli wśród nich: doradca Prezydenta RP Jan Lityński, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat, liczni parlamentarzyści, przedstawiciele polskich związków sportowych i pracownicy instytucji pracujących na rzecz sportu. Przybyli akredytowani w Polsce dyplomaci, przedstawiciele duchowieństwa, świata nauki, biznesu, kultury i mediów.
Zebranych powitał Andrzej Kraśnicki. Prezes PKOl przywołał najważniejsze fakty ze sportowego roku 2013 w Polsce, przedstawił cały katalog przedsięwzięć realizowanych przez PKOl w jego codziennej działalności; podziękował też za wsparcie jakiego naszemu ruchowi olimpijskiemu udzielają władze sportowe oraz sponsorzy i partnerzy PKOl. Wspomniał o wielkiej wartości jaką do naszej sportowej codzienności mogą wnieść zainicjowane wiosną ub.r. z inicjatywy dr Jana Kulczyka - szefa Rady Patronów PKOl - obrady Okrągłego Stołu Polskiego Sportu. Przypomniał, że za 24 dni rozpoczną się zimowe igrzyska olimpijskie. Sukcesy poprzedniego sezonu zimowego zaostrzyły społeczny "apetyt" na dobre wyniki także w sezonie olimpijskim, ale - powtórzenie w Soczi wyniku z Vancouver (6 medali) łatwe nie będzie - podkreślił sternik Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
O poparciu władz państwowych dla sportu mówił następnie szef sportowego resortu - Andrzej Biernat. Podkreślił, że kandydatom do ekipy olimpijskiej na Soczi jego ministerstwo - za pośrednictwem związków sportowych - stworzyło maksymalne z możliwych warunki szkoleniowe i finansowe. - Liczymy na udany start w tych igrzyskach, podobnie jak na przebrnięcie Krakowa przez pierwszą fazę selekcji kandydatów do roli gospodarzy zimowych igrzysk w roku 2022 - dodał.
Zgodnie z wieloletnim zwyczajem przedstawiciele kierownictwa PKOl wręczyli następnie symboliczne statuetki sponsorom i partnerom polskiego ruchu olimpijskiego, dziękując im za wsparcie udzielane PKOl w roku ubiegłym. Odebrali je reprezentanci: sponsora strategicznego - Kulczyk Investments, sponsora generalnego - Totalizatora Sportowego (LOTTO), sponsorów - Tauron Polska Energia, Kompanii Piwowarskiej z marką "Tyskie" i firmy Peugeot Polska, sponsora kolekcji olimpijskiej na igrzyska w Soczi - firmy OTCF, właściciela marki "4F", partnerów - PPL "Porty Lotnicze" - lotniska Chopina w Warszawie, Carolina Medical Center, Columna Medica i TRIAS oraz partnerów medialnych - "Rzeczpospolitej" i Polskiego Radia S.A.
Prezesi - Dariusz Lubera (Tauron Polska Energia) i Andrzej Kraśnicki (PKOl) wymienili się na scenie dokumentami o kontynuowaniu sponsorskiej współpracy obu firm. W imieniu sponsorów noworoczne życzenia polskiemu ruchowi olimpijskiemu i naszemu sportowi złożył członek Zarządu Kulczyk Investments - Jarosław Sroka.
Z rąk Joanny Perłowskiej, córki Ś.P. Piotra Nurowskiego - Wielką Honorową Nagrodę Sportową PKOl im. P.Nurowskiego za rok 2013 odebrali: Sebastian Kawa (wielokrotny szybowcowy mistrz świata) i Paweł Fajdek (mistrz świata w rzucie młotem - w jego zastępstwie trofeum trafiło do rąk prezesa PZLA Jerzego Skuchy), wieloletni trener la Czesław Cybulski (zastąpił go Piotr Długosielski, sekretarz generalny PZLA) oraz - reprezentacja Polski w piłce ręcznej kobiet - czwarta drużyna grudniowych mistrzostw świata (licznie na spotkaniu w PKOl reprezentowana).
Pamiątkowe statuetki, honorujące wyniki z ubiegłorocznych mistrzostw świata odebrali następnie prezesi dziewięciu polskich związków sportowych: Biathlonu, Kajakowego, Kolarskiego, Lekkiej Atletyki, Łyżwiarstwa Szybkiego, Narciarskiego, Pływackiego, Podnoszenia Ciężarów i Towarzystw Wioślarskich.
Honorowe trofeum MKOl za wielki wkład pracy w popularyzację idei barona de Coubertina w roku jego 150. urodzin z rąk członkini MKOl Ireny Szewińskiej otrzymał doc. dr Kajetan Hądzelek - szef Fundacji "Centrum Edukacji Olimpijskiej", historyk kultury fizycznej, od lat zaangażowany w promocję zasad fair play.
Były też - jak co roku - nagrody "Nadziei Olimpijskich" im. Eugeniusza Pietrasika. Tym razem trafiły do rąk - dżudoczki Arlety Podolak z Czarnych Bytom (trener - Mirosław Błachnio) i wioślarza stołecznego klubu AZS AWF - Natana Węgrzyckiego-Szymczyka (trener - ojciec, Jarosław Szymczyk).
Zebrani na noworocznym spotkaniu gromkimi brawami oficjalnie pożegnali w poniedziałek czworo naszych wybitnych sportowców - wielokrotnych olimpijczyków, medalistów olimpijskich, którzy w roku 2013 postanowili zakończyć już kariery zawodnicze. To: pływaczka Otylia Jędrzejczak, uprawiająca strzelectwo sportowe - Renata Mauer-Różańska oraz wioślarze: Marek Kolbowicz i Paweł Rańda. Odebrali okolicznościowe dyplomy i pamiątkowe złote znaczki PKOl.
Całość zakończył uroczy koncert - program artystyczny (przygotowany staraniem Tauron Energii Polskiej) w wykonaniu solistów Opery Wrocławskiej - Joanna Moskowicz (sopran) i Makariya Pihury (bas), którym przy fortepianie towarzyszyła Olesya Tutova. Warto było posłuchać utworów Johanna Straussa, Jacquesa Offenbacha czy Modesta Musorgskiego - to była prawdziwa uczta dla ucha.
Po oficjalnej części programu uczestnicy spotkania długo jeszcze rozmawiali - zarówno o sportowych wydarzeniach sprzed lat jak i o tym co polski sport czeka już za niewiele ponad trzy tygodnie - o igrzyskach w Soczi. Wszyscy życzyli biało-czerwonym udanego startu. Oby takim się on stał.



DHTML JavaScript Menu By Milonic